Dlaczego komputer jest gorący, pracuje głośno i wolno?

Przegrzewający się komputer samoczynnie się resetuje, pracuje wolno, obudowa parzy a wentylator pracuje głośno? Nadszedł czas na konserwację układu chłodzenia.

Zarówno laptop jak i komputer stacjonarny wymaga okresowego czyszczenia układu chłodzenia. Duże ilości kurzu zbijają się i zatykają radiator, przez który wydmuchiwane jest powietrze. Stosowanie sprężonego powietrza pomoże jedynie doraźnie, gdyż nie usunie kurzu z wnętrza komputera. Jeśli chodzi o komputery stacjonarne to konserwacja takiego układu jest znacznie prostsza. Widziałem już osoby czyszczące płytę główną i chłodzenie procesora domowym odkurzaczem. Nie polecam tego robić, gdyż ładunki zgromadzone na plastikowej rurze odkurzacza mogą doprowadzić do zwarcia w układzie elektronicznym.  Należy pamiętać także, że pasta termoprzewodząca i termopady zastosowane w naszym komputerze po upływie danego czasu tracą swoje właściwości.

zakurzony komputer
Kurz zatyka radiatory i uniemożliwia przepływ powierza.

Wymiana pasty i termopadów na komponenty wysokiej jakości zapewni wzrost wydajności, cichszą pracę oraz obniży temperaturę podzespołów zapewniając ich dłuższą żywotność. W starszych komputerach może zaistnieć potrzeba wymiany całego radiatora, który połączony jest rurkami wypełnionymi specjalnym gazem z płytka umieszczoną bezpośrednio na układzie procesora/kary graficznej.

Pamiętajmy, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Nie umieszczajmy komputera na kocach, kołdrach, przenieśmy się w chłodniejsze pomieszczenie i zastosujmy specjalne podkładki chłodzące.

Uwaga! Dla wszystkich czytających ten wpis mamy specjalna ofertę na konserwację układu chłodzenia! Podając hasło: gorący laptop otrzymacie 15% zniżki.